Een verjaardagsfeest in koninklijke stijl
Op vrijdag reist Charles samen met koningin Camilla naar Zuid-Wales, waar het verjaardagsfeest plaatsvindt in het imposante Cyfarthfa Castle bij Merthyr Tydfil. Het kasteel – ooit het huis van ijzermagnaat William Crawshay II – viert toevallig ook zijn 200ste verjaardag. Twee jubilea in één dus.
Op de gastenlijst: actrice Ruth Jones (ja, van Gavin and Stacey), TikTok-ster Lewis Leigh, modeontwerper Julien Macdonald, vertegenwoordigers van de Laura Ashley Foundation en een hele reeks lokale ondernemers en kunstenaars. Alles wat een Brits feestje nodig heeft dus: een beetje glitter, een snufje erfgoed en vooral veel thee.
Saluutschoten en klokken voor de jarige koning
Terwijl Charles in Wales wordt toegezongen, vieren ook Londen en omgeving mee. In Green Park en bij de Tower of London klinken traditionele saluutschoten, afgevuurd door de King’s Troop Royal Horse Artillery en de Honourable Artillery Company. En natuurlijk luiden de klokken van Westminster Abbey, waar Charles in 2023 werd gekroond, vrolijk mee.
/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F11%2FlF8dr8ZZdX2F5V1763111683.jpg)
Leuk detail: net als zijn moeder Elizabeth II heeft Charles twee verjaardagen – zijn échte op 14 november, en de officiële op de tweede zaterdag van juni, wanneer het Britse weer wat fotovriendelijker is.
Een bewogen jaar voor de koning
De 77ste verjaardag van Charles volgt op een jaar vol hoogtepunten en uitdagingen. Begin dit jaar werd bekend dat hij behandeld wordt voor kanker, al blijft het type ziekte geheim. Volgens Britse media ondergaat hij regelmatig behandelingen en blijft hij zijn publieke taken grotendeels vervullen.
Daarnaast was er het nodige familiegedoe rond zijn broer prins Andrew, die zijn titels verloor na de aanhoudende controverse rond zijn banden met Jeffrey Epstein.
Toch waren er ook historische momenten: Charles bezocht het Vaticaan, waar hij als eerste Britse monarch sinds de Reformatie samen met Paus Leo XIV bad – een krachtig symbool van verbinding tussen de Anglicaanse en Katholieke kerk. En alsof dat nog niet genoeg was, ontving hij in september Donald Trump voor een staatsbezoek op Windsor Castle.
Of er in Cyfarthfa Castle een gigantische verjaardagstaart klaarstaat, is niet bekend. Maar één ding is zeker: de koning viert het leven met stijl, symboliek en een vleugje humor – precies zoals de Britten het graag zien.
- The Independent
- NL Beeld