Voor leuke 40+ vrouwen met stijl

St. Maarten & Saba: parels van de Caraïben

Op naar het Caribisch gebied! Voor een tropische vakantie vol zon, zee, natuur, cultuur én goudgele stranden ga je naar Sint Maarten, een groene oase in de kleine Antillen. En pak dan meteen het vulkanische eiland Saba mee. Met een propellervliegtuigje!

caraiben

Sint Maarten - The friendly island

Eén eiland, twee naties en oneindig veel mogelijkheden om te genieten. Dat Sint Maarten slechts 87 km2 groot is (ter vergelijking: Texel is 162 km2) is niet te merken als je er verblijft. Avonturiers kunnen hier hun geluk op, net als rustzoekers, water(sport)liefhebbers, culinaire fijnproevers en natuurfans. Met een tropisch moessonklimaat is het nooit kouder dan 25 graden en de flora bloeit er rijkelijk. Denk: groene heuvels, idyllische lagunes met mangroven, witte zandstranden en een prachtige onderwaterwereld. Gecombineerd met levendige stadjes en een uitgebreid culinair aanbod. En dat alles uiteraard met een laid back Caribbean style.

Het eiland is verdeeld in een Nederlands en Frans deel: Sint Maarten ligt in het zuiden, Saint Martin omvat het noordelijke stuk, met een bijzondere mix van culturen tot gevolg. Hoe dat zo gekomen is? Ooit veroverde de Nederlandse West-Indische Compagnie het eiland van de Spanjaarden, maar ook de Fransen waren er niet weg te slaan vanwege de zoutmeren. Daarop sloten Frankrijk en Nederland een verdrag en werd het eiland in tweeën gedeeld. 

Op het Nederlandse (en uiteraard het meest bruisende, knipoog) deel wordt vooral Engels gesproken. Hoofdstad is Philipsburg, in feite een lange straat met knusse zijstraatjes, kleurrijke huisjes en een boulevard aan Great Bay Beach. Vanwege de vele cruiseschepen die het eiland hier aandoen, zijn er naast souvenirwinkeltjes ook juweliers en designstores te vinden met merken als Armani, Ralph Lauren, Chanel en Gucci. Salma Hayek, Oprah en Chrissy Tiegen hebben hier uiteraard hun garderobe aangevuld tijdens hun Sint Maarten-trip. En wil je graag een gokje wagen of het nachtleven verkennen? Dan zit je op het Nederlandse gedeelte goed, er zijn genoeg casino’s, barretjes, clubs en openluchtdisco’s.

Het Franse St. Martin heeft als hoofdstad Marigot, waar gezellige boetiekjes, trendy restaurants (veel Franse cuisine) en traditionele stalletjes naast elkaar bestaan. Ook is er elke dag een markt in het centrum met kleding en souvenirs. Er wordt – naturellement - vooral Frans gesproken, al is Engels net zo gangbaar. Dit stukje eiland is wat rustiger, ook qua toeristen. En dat is zeker op de parelwitte stranden geen straf, als je in alle rust uitkijkt over een helderblauwe zee.

Meer lezen over dit eiland? Vakantiestmaarten.nl

Vitamine Zee

Die vele prachtige stranden zijn stiekem toch een van de belangrijkste redenen waarom we naar dit zonovergoten eiland gaan, nietwaar? Met in totaal 37 beaches is er voor elke strandliefhebber wel een mooi stukje te vinden; van stads tot rustig, van wereldberoemd (dankzij de vliegtuigen die eroverheen scheren) tot idyllisch (wij begrijpen heel goed waarom Jan Smit hier op het strand is getrouwd met zijn Liza!). Een greep uit de opties.

- Great Bay Beach is bij Philipsburg en een van de gezelligste stranden. Het ligt aan de Boardwalk, de boulevard met winkeltjes, restaurants en barretjes. Je kunt er jet-ski’s huren en je kijkt uit over de Marina, waar de cruiseschepen aanmeren.

- Little Bay Beach hoort bij Divi Little Beach Resort, ons verblijf op Sint Maarten. Alle stranden op het eiland zijn openbaar, dus ook als je geen gast bent, kun je hier liggen en een drankje bij de bar halen. Zin in wat actie? Bij Aqua Mania kun je kajaks en supboards huren.

- Mullet Bay Beach is toch wel een van de mooiste stranden en bij velen favoriet. Uitgestrekt met ongerept wit zand en enkele strandtenten (waaronder het leuke Kalatua, kalatua.com), maar desondanks lekker rustig, gelegen naast een golfbaan. 

- Simpson Bay is het gezellige uitgaansgebied met resorts, restaurants, clubs en een mooi strand. Als je ver genoeg doorloopt, kun je naast de landingsbaan van de luchthaven gaan liggen.

- Maho Beach is misschien wel het meest gefotografeerde strand van het eiland. Geen plek om lang te verblijven (erg druk, zeker als meerdere cruiseschepen voor die dag het eiland aandoen), maar echt de moeite waard om naartoe te gaan, vanwege alle vliegtuigen die heel laag overkomen. Het strand ligt namelijk pal achter het vliegveld. Als je hier geen spectaculaire Insta-foto’s kunt maken...

- Baie Longue is – zoals de naam al doet vermoeden – een langgerekt strand net over de Franse grens, waar de mooiste en duurste villa’s staan. Het strand loopt over in Baie Rouge en daarna in Baie aux Prunes. Samen vormen ze de westkust van het eiland. Je vindt er geen barretjes of hotels, dus rust gegarandeerd.

Must-do 1: The Flying Dutchman

De meest steile zipline ter wereld, vanaf de top van Sentry Hill, het hoogste punt van Sint Maarten. Alleen al het 360-graden uitzicht op de top maakt het de moeite waard om naar boven te gaan. Sta je bovenaan en vind je het toch te eng? Dan pak je de skilift weer naar beneden. Al vonden wij die stiekem spannender dan de zipline zelf, omdat je daarin veilig vastzit in een geharnaste stoel.

rainforestadventure.com

Must-do 2: Boottrip met Pyratz Gourmet Sailing

Luxe jacht, betoverende zonsondergang vanaf het water, fine dining, heerlijke cocktails... Bij Pyratz maak je een mooie tocht van baai naar baai, neem je een verkoelende duik in de zee en krijg je daarna een driegangendiner (kreeft, anyone?) voorgeschoteld. Do we need to say more? 

pyratzsxm.com

Must-do 3: Underwater Sculpture Snorkeling Adventure

Voor een unieke snorkel-/duikervaring, deze nieuwe, eco-vriendelijke attractie in de wateren van Little Bay Beach. Meer dan 300 sculpturen staan op de zeebodem, gemaakt van artificial koraalrif, waardoor ze een voedingsbodem voor organismen zijn. Alle beelden verwijzen naar de cultuur of geschiedenis van het eiland en – hoe leuk - inwoners hebben ervoor model gestaan.

undersxm.com

Simply divine

Een fijne uitvalsbasis op het eiland is Divi Little Bay Beach Resort (weet ook prinses Beatrix, die er in afgelopen november verbleef tijdens haar Sint Maarten en Saba tripje). Op tien minuten rijden van Philipsburg en pal aan Little Bay Beach, voor mooie ochtendwandelingen en luie middagen aan zee onder een parasol. Met comfy kamers met zeezicht, meerdere zwembaden en restaurants, een bar, gym én huispapegaai Gizmo, een rode ara die graag over het terras flaneert.

diviresorts.com

Lokale toppers

- Eet als een local bij een lolo, lokale bbq-tentjes die betaalbare en lekkere maaltijden serveren. Vaak zitten er meerdere lolo’s bij elkaar, zoals in het dorpje Grand Case. Wij aten kreeft en spareribs bij Cynthia’s Talk of the Town, met uitzicht op zee (en op een indrukwekkende barbecue). Fingerlickin’ good!

- Aanrader: aan Bush Road, Philipsburg, schuif je aan bij Ras Bushman, die in zijn neongroene restaurant Freedom Fighters Ital Shack de lekkerste - homegrown - veganistische gerechten maakt. Heerlijk authentieke plek in Caribbean Style.

- Van de guavabes, die rijkelijk groeit op Sint Maarten, wordt al eeuwen de nationale likeur gemaakt. Je kunt bij Guavaberry Colombier Tradition in Marigot een tour volgen en uiteraard het uitgebreide assortiment proeven. Kom maar door met die Guavaberry Rum!

Fine dining

- Emilio’s is gevestigd op een historische plek, in een oude plantage. Een sfeervolle setting met een mooie menukaart. De cajun shrimp is een feestje, net als de mix van toetjes. emilios.sxm.com

- Le Moulin Fou is, zoals de naam al doet vermoeden, een Frans restaurant. Het interieur doet denken aan Moulin Rouge en ze serveren onder meer een fantastische tonijntartaar en lobster linguini. Moulinfou.com

Kookles

Nou laten wij graag voor ons koken, maar voor wie meer wil leren over de creoolse keuken (terwijl je ondertussen nipt van een cocktail!), dan is Creole Culinary Classroom een aanrader. Je kunt kiezen uit verschillende kookworkshops, zoals de Creole Classics waar je klassiekers als fish fritters en stuffed chayote leert maken onder het genot van een frozen pina colada. Cheers op jouw culinaire skills!

creoleculinaryclassroom.com

Food festivals

- In november op Sint Maarten? Pak dan St. Maarten Flavors mee, een gastronomisch evenement dat die hele maand de rijke, diverse keuken van het eiland in de spotlights zet. Lees: aantrekkelijke aanbiedingen bij geselecteerde restaurants en bars voor signatuurgerechten, cocktails en zorgvuldig samengestelde menu’s. stmaartenflavors.com

- Bezoek diezelfde maand (11-22 november) in het Franse deel Festival de la Gastronomie. Met elf dagen lang events, workshops, competities en proeverijen. En als uitsmijter op de laatste avond Soirée de clôture: eetkraampjes met signature dishes van chef-koks en diverse optredens. Een eetfeestje!

festival-st-martin.com

Good to know

- Je vliegt in ca. 8,5 uur naar Sint Maarten.

- De beste tijd om te gaan is van 15 november tot 15 april. Ruil die Nederlandse regendagen dus vooral in voor een Antilliaans zonnetje!

- Er rijden wel bussen, maar er is niet echt een tijdsschema. Met een taxi bereik je  sneller je bestemming.

- Op Sint Maarten betaal je met Amerikaanse dollars, op Saint Martin met euro’s. Al nemen de meeste winkels/verkopers beide munteenheden aan.

Saba - The unspoiled queen

Vanaf Sint Maarten kun je perfect eilandhoppen naar het tropische vulkaaneiland Saba. Samen met Sint Maarten en Sint Eustatius vormt Saba de Bovenwindse eilanden. Het is het kleinste eiland van de Nederlandse Caraïben, slechts 13 km2 groot, maar ook een van de meest bijzondere: een groene glooiende oase in een diepblauwe zee. Omdat het zo klein, ongerept en authentiek is, doet het heel knus aan. Er is één hoofdweg, The Road, die Windwardside, The Bottom, Zions Hill (Hell’s Gate) en St. Johns met elkaar verbindt. Alle vier de dorpjes bestaan vooral uit witte houten huisjes – cottages - met rode daken, en in totaal wonen er zo’n 2.000 mensen op het eilandje, dat 877 meter boven zeespiegel uitstijgt. Met als hoogste punt Mount Scenery (officieel het hoogste punt van Nederland!), waarvan de top – hoe zonnig het ook is – meestal in een wolk verdwijnt.

Het indrukwekkende silhouet van Saba is vanaf Sint Maarten te zien, en als je met het vliegtuigje dichterbij komt, wordt het eiland alleen maar indrukwekkender. De vlucht ernaartoe is overigens ook een beleving an sich. Het propellervliegtuig van Win Air (winair.sx) brengt je in twaalf minuten over om daarna te landen op de kortste landingsbaan ter wereld (400 meter). No worries, de piloten weten wat ze doen. (Wij hebben geen moment met geknepen billetjes gezeten.) Iets te spannend voor jou? Er varen ook ferry’s.

Must-do’s

- Je vindt er geen echte stranden, maar Saba is een paradijs voor (beginnende) duikers. Met dertig duikspots op vaarafstand van elkaar heb je meer dan genoeg opties om de unieke, vulkanische onderwaterwereld en z’n tropische bewoners te bewonderen. Van haaien en schildpadden tot kreeften en roggen

- Er zijn 20 mooie wandeltochten door natuur en regenwoud, zoals de Mt. Scenery trail (prachtige uitzichtpunten gegarandeerd), Sandy Cruz Trail en Mas'Cohones trail. Extra leuk is het om met een gids te wandelen, die je alles over het eiland (en z’n bewoners) kan vertellen. sabapark.org

- Voor een dosis geschiedenis: het Dutch Museum Saba en Harry L. Johnson Museum (gehuisvest in zijn voormalige cottage).

Hotels

- Op het authentieke eiland is het aanbod aan hotels is beperkt. The Cottage Club Hotel – op loopafstand van het centrum van Windwardside - biedt leuke Sabaanse vakantiehuisjes, inclusief keukentje en uitzicht over zee, plus een zwembad tussen het mooie tropische groen. Cottage-club.com

- Ook in Juliana’s Hotel is het fijn vertoeven. Kamers vol? Dan kun je altijd nog in het bijbehorende Tropics Cafe aanschuiven. Prinses Beatrix at hier een hapje toen ze Saba in november bezocht en tot onze heerlijke verrassing dineerden wij aan dezelfde tafel. Hoe leuk!

Eten & drinken

Saba is een klein eiland met een grote culinaire kaart. Dus je smaakpapillen komen hier niets tekort. 

- Als je aan het begin van het pad naar restaurant Rendezvous staat, zul je even denken: klopt dit? Ja, dus. Het is vijf minuutjes lopen door het regenwoud (zaklamp mee als het donker is!) en dan kom je op een heel idyllisch plekje uit waar het eten en de cocktails net zo idyllisch zijn. Loved it! Rendezvous-saba.com

- Island Flavor: de plek om te lunchen in The Bottom. Leuk stekkie, leuke bediening, lekker eten. Van visgerechten tot pasta, salade en quesadilla's.

- In het centrum van Windwardside is Bizzy B een goede bakker voor koffie en (belegde) broodjes. Ideaal om je dag mee te starten op Saba. Daar tegenover zit een souvenirwinkeltje voor je shirt met ‘I survived the Saba landing’!

Meer lezen over dit bijzondere eiland? Sabatourism.com

Lifestyle
  • foto’s St. Maarten Tourism Bureau, Saba Tourism e.a.