75 jaar Cobra: 'Dat kan mijn kleuter ook'
Kunst die je happy maakt!
Kunstbeweging CoBrA viert haar 75ste verjaardag en staat daarom weer volop in de belangstelling. Het is aan de ene kant 'de laatste écht avantgardistische beweging van de 20ste eeuw'.
"Maar er zijn soms ook mensen die zeggen: 'Mijn 5-jarige zou dit ook kunnen', zegt Elvira Jansen, specialist in naoorlogse moderne kunst bij Christie's in de Financial Times. "De kunstwerken zijn natuurlijk verfijnder en theoretischer dan de tekening van een kind, maar in het algemeen is het kunst die je happy maakt."
CoBrA ontstond als reactie op de gruwelen van WOII, het was een uiting die het verlangen naar een betere wereld weergaf. De naam is een anagram van de oprichters: Copenhagen (Asger Jorn), Brussel (Christian Dotremont, Joseph Noiret) en Amsterdam (Karel Appel, Corneille and Constant).
Het waren rebellen met een opgewekte instelling die streefden naar meer spontane vormen van kunst en zich lieten inspireren door folk art of kindertekeningen, maar ook door collega's en zielsverwanten als Picasso, Miró en Jackson Pollock. De groep was slechts drie jaar actief voor men in 1951 uit elkaar ging, maar dat waren wel productieve jaren. Bovendien is er weer veel belangstelling voor: in oktober werd een doek van Constant geschat op € 50.000-70.000 en geveild voor € 201.600.
Aardig wat werk is te zien op de Brafa Art Fair (tot 5 februari) en natuurlijk in het Cobra Museum in Amstelveen. Daar is, ter gelegenheid van de 75ste verjaardag, een expositie te zien van Ernest Mancoba en zijn vrouw Sonja Ferlov. In juni komt Freedom Without Borders, waarin CoBrA kunstenaars worden gematcht met collega's die hun visie delen, van Picasso en Basquiat tot kunststerren van nu, zoals Cecily Brown.
Elke week het laatste nieuws ontvangen in je mailbox? Het beste van Nouveau.nl, Máxima en cultuur voor leuke vrouwen met stijl. Schrijf je in
Wat anderen nu lezen
Overweldigende film op koepelscherm: Recombination van Julius Horsthuis
Nhung Dam speelt nieuwe vrouwenrol in The Passion
Dit is je laatste kans om 'De eeuw van Juliana' te zien
Dope Girls wordt de vrouwelijke opvolger van Peaky Blinders
Nieuwe satire van Ilse Warringa: 'Humor gaat altijd over schuren'
Zomerweek in Concert: deze leuke vrouwen gaan het podium op
Kijken en huiveren: Monic Hendrickx in de nieuwe serie Arcadia
Nu regelen: kaartjes voor de magische Matthäus Passion
Familiedrama en psychologische thriller tegelijk: Noise (brrr!)
Win Erfstuk, de aangrijpende debuutroman van Carmen van Geffen!